Harcerze Janowi Pawłowi II

Kilkuset ostrowskich harcerzy przyszło w niedzielę przed godziną 18.00 na ostrowski rynek, by uczcić pamięć największego Polaka naszych czasów - Papieża Jana Pawła II. Inicjatywa spotkania i uroczystego apelu wyszła nie od starszyzny harcerskiej, instruktorów a od harcerskiej młodzieży.
Przed ostrowskim ratuszem pojawili się przedstawiciele niemal wszystkich ostrowskich drużyn i środowisk. Raport Komendantce Hufca hm. Krystynie Sufryd złożył jej zastępca phm. Dariusz Potasznik. Chwilę później odczytał on rozkaz specjalny Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego, hm. Wiesława Maślanki.

- Odszedł Człowiek. Wielki Polak, Syn Swej Ziemi, Wieczny Pielgrzym. Niezawodny Przyjaciel. Sługa Wszystkich. Człowiek Niosący nadzieję, Zmieniający Oblicze Ziemi, Przyjaciel ludzi - Ojciec Święty Jan Paweł II. Żadne słowa nie oddadzą wielkości tego Piotrowego Następcy. Żadne też słowa nie oddadzą naszego smutku, żalu i bólu. Pogrążone w żałobie miliardy ludzi na całym świecie, różnych ras i wyznań, prawosławni, muzułmanie, Żydzi, chrześcijanie są najlepszym dowodem na to, że zjednoczył Świat ponad granicami, wyznaniami, kulturami, w duchu ekumenizmu, dialogu i szacunku dla innych. Nauczał nas widzieć w każdym innym człowieku brata i przyjaciela. Był dla wszystkich niekwestionowanym autorytetem - pisze Naczelnik ZHP.

Pogrążeni w smutku harcerze przez najbliższy miesiąc mieć będą żałobę, sztandary i proporce okryte zostaną kirem, a na krzyżach harcerskich na mundurach pojawią się czarne opaski. Temu, co dzieje się na rynku przyglądali się, często ze łzami w oczach, przechodzący mieszkańcy miasta. Tak było i podczas przemarszu kolumny czwórkowej z rynku ul. Raszkowską do kościoła św. Antoniego.

Szpaler harcerzy wypełniał całe przejście między ławkami od ołtarza aż po wyjście z kościoła. Harcerze i zebrani wierni, którzy cały czas wchodzili do kościoła, odmówili koronkę do Najświętszej Maryi. Potem delegacja każdej z drużyn zapalała znicze i świeczki przy popiersiu Jana Pawła II przed kościołem św. Antoniego. Z każdą chwilą przybywało przechodniów obserwujących harcerzy. Co chwilę też ludzie, którym papież nie był i nie będzie obojętny, podchodzili i tak jak harcerze zapalali znicze.

Na zakończenie odśpiewano ulubioną pieśń papieża - „Barkę". Komendantka Hufca zaprosiła też wszystkich harcerzy i ich rodziny na mszę św. w intencji papieża, która odprawiona zostanie we wtorek o 20.00 w kościele św. Pawła Apostoła.

pwd. Krzysztof JAKUB Kubicki
szef ZPI i członek Komendy Hufca ZHP Ostrów Wlkp.