Zachęcamy do udziału w obchodach cnetralnych kanonizacji Jana Pawła II. 

Program obchodów centralnych w Warszawie.

Plac Piłsudskiego:

Koncert

25 kwietnia warto wybrać się na koncert Nie lękajcie się iść pod prąd, organizowany pod kierownictwem muzycznym Mateusza Pospieszalskiego. Tu na jednej scenie, wspólnie dla Jana Pawła II, wystąpią przedstawiciele różnych nurtów muzycznych oraz znani aktorzy.

Podczas widowiska odtworzone zostaną niepokazywane wcześniej – archiwalne materiały filmowe z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Przypomną one nam najbardziej niezwykłe i przełomowe momenty pontyfikatu oraz nauczanie Papieża. Na koncercie zobaczymy: T.Love, Voo Voo, Raz Dwa Trzy, Zakopower, Kasia Kowalska, Mela Koteluk i Urszula. Koncert odbędzie się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Czuwanie

W przeddzień kanonizacji Jana Pawła II polecamy sobotnie, wieczorne czuwanie Do Źródła. Pod przewodnictwem muzycznym Marcina Pospieszalskiego, z udziałem zespołu Deus Meus, szykuje się pełen dźwięków, improwizowany na żywo koncert uwielbienia. Muzykom towarzyszyć będzie orkiestra oraz ponad stuosobowy chór. Duchową część spotkania poprowadzi znany duszpasterz i rekolekcjonista o. Janusz Chwast. Podczas czuwania będzie okazja, aby wysłuchać przejmujących świadectw oraz wziąć udział w evencie ,,światło’’Polegać on będzie na wspólnym ułożeniu świetlnego napisu w kształcie liter i cyfry: JP2.

Transmisja

Zbliża się niecierpliwie wyczekiwana kanonizacja Jana Pawła II. Do wspólnego uczestniczenia w transmisji tego wydarzenia, zapraszamy 27 kwietnia o godz. 10.00 na Placu Piłsudskiego. Mszę świętą kanonizacyjną oraz związane z nią uroczystości będzie można obejrzeć za pośrednictwem rozmieszczonych na placu telebimów.  Po zakończeniu transmisji, w pobliskich kościołach oraz przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie, odprawione zostaną msze święte dziękczynne.

Namiot-Strefa JP2:

Wystawa

W dniach 15 – 27 kwietnia, w Strefie JP2 przechodnie będą mogli oglądać wystawę „Papież Wolności”. Ekspozycja zaprezentuje Karola Wojtyłę, jako wielkiego męża stanu, któremu Polska i kraje Europy Środkowej zawdzięczają odzyskanie swojej suwerenności. Jej celem jest także podkreślenie decydującej roli jaką odegrał nasz kraj w procesach wolnościowych końca XX w. To właśnie w Polsce, w 1979 r., na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie – zostały wypowiedziane pamiętne słowa Jana Pawła II, wzywające do „odnowy tej ziemi”. Zapowiadały one zmiany, które wkrótce miały nastąpić. Powstanie ruchu społecznego ,,Solidarność”, wybory w 1989 r., odzyskanie niezależności przez kraje Europy Środkowej i wreszcie obalenie muru berlińskiego.

Wystawa zostanie zaprezentowana również w Rzymie i Gdańsku w dniach 26 kwietnia – 28 maja. Ekspozycja organizowana jest z inicjatywy Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego.

Spotkania

Strefa JP2 to tętniące życiem miejsce, które na czas przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II, stanie się głównym ośrodkiem spotkań, debat i wydarzeń artystycznych. Oryginalny namiot, ustawiony tuż przy Pl. Zamkowym, w dniach od 14 do 27 kwietnia, pełnić będzie rolę centrum informacji papieskich. W czasie swojej działalności Strefa JP2 zaprezentuje bogatą ofertę programową:

  • debaty, spotkania, koncerty, spektakle teatralne;

  • emisję wywiadów tematycznych z osobami związanymi z Janem Pawłem II;

  • wieczory filmowe;

  • gry edukacyjne dla młodzieży.

W godzinach rannych i południowych znajdzie się tu punkt startowy gry miejskiej „Do źródeł”. Popołudnia i wieczory, to czas zarezerwowany na ciekawe spotkania, debaty, filmy oraz koncerty. Ponadto, codziennie można będzie wysłuchać interesujących rozmów na tematy bliskie Janowi Pawłowi II, takie jak: wiara i nauka, rodzina, czy Sobór Watykański II.

Debata

22 kwietnia o godz. 18.00 rozpocznie się debata: „Jak… umierać?”

Dyskusja obejmować będzie zagadnienia uporczywej terapii, opieki hospicyjną, eutanazję oraz konieczności podjęcia wyboru jednej z tych postaw. Uczestnicy debaty  omówią zarówno problemy etyczne, teologiczne, prawne, jak i praktyczny aspekt tematu.

Spotkanie

Niezwykła prezentacja postaci papieża Jana XXIII.

23 kwietnia o godz. 16.00 w Strefie JP2 ksiądz rektor dr Andrzej Gałka wygłosi wykład „Jan XXIII – papież pokoju”. Po odczycie odbędzie się emisja filmu z cyklu „Ludzie Boga” ukazująca wyjątkowy pontyfikat Jana XXIII.

Wyreżyserowany przez Giorgio Capitani film „Błogosławiony Jan XXIII – papież pokoju” przedstawia pełną biografię papieża, od czasów młodości aż, do czasu Soboru Watykańskiego II i śmierci. To niezwykle poruszający obraz z doskonałą kreacją Edwarda Asnera w roli Jana XXIII. Projekt zrealizowano w międzynarodowej obsadzie, z udziałem tak znanych aktorów jak Claude Rich, Sydne Rome czy Franco Interlenghi.

Debata

23 kwietnia w godz. 18.00 – 19.30 odbędzie się debata „Wiara a nauka”.

Celem dyskusji jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób powstały niezwykle złożone i zróżnicowane organizmy żywe. Debata będzie miała charakter interdyscyplinarny.

Debata

24 kwietnia o godz. 18.30 Strefa JP2 będzie miejscem debaty „Czarna legenda czerwonej teologii”, moderowanej przez magazyn Kontakt.

Tematem dyskusji będzie teologia wyzwolenia, której celem była próbą zintegrowania myśli chrześcijańskiej z ideologią marksistowską. W debacie zostanie też przedstawiony pogląd Jana Pawła II na temat doktryny.

Event

25 kwietnia gorąco zapraszamy na event „Przestańcie mi klaskać, zacznijcie mnie słuchać” organizowany przez Wspólnotę Odnowa w Duchu Świętym.

W czterech półgodzinnych spotkaniach między 16.00-16.30; 16.30-17.00; 17.00-17.30; 17.30-18.00, odbywać się będą: czytanie fragmentów nauczania Jana Pawła II, modlitwa dziękczynna oraz minikoncert. Będzie też można usłyszeć świadectwa cudów dokonanych za wstawiennictwem Jana Pawła II.

Archikatedra Św. Jana

Koncert

Koncert chóru Centrum Myśli Jana Pawła II zatytułowany ,,Do Źródła’’ jest jednym z finalnych wydarzeń odbywających się z okazji kanonizacji papieża Polaka. Spektakl stanowi muzyczną podróż do źródeł papieskiej myśliW kompozycji można usłyszeć wpływy muzyki Bliskiego Wschodu, cerkiewnej, muzyki okresu średniowiecza i chorału gregoriańskiego oraz elementy gospel, folku, muzyki rozrywkowej i jazzu. Teksty utworów to cytaty z Pisma Świętego, które oddają główne przesłania papieskich encyklik. Koncert odbędzie się w niezwykłej scenerii Archikatedry św. Jana 27 kwietnia.

więcej informacji na stronie http://kanonizacjajp2.com/jp2/