Gdańsk

We wtorek wieczorem spotkaliśmy się w harcerskim kręgu ognia na Długim Targu w Gdańsku. Chcieliśmy pożegnać Ojca Świętego sami, po harcersku, nad ogniskiem. Tłumy gdańszczan, które przybyły na spotkanie przerósł nasze oczekiwania. Media podają, że przybyło od 3-4 tysięcy osób.

Ognisko rozpoczęliśmy od gawędy o pobycie Ojca Św. w Gdańsku w1987r. Następnie ks. Inf.Stanisław Bogdanowicz odmówił z nami Apel Jasnogórski, po nim nastąpiła chwila refleksji o śmierci i zmartwychwstaniu. Poezje Ojca Św. czytali przedstawiciele władz samorządowych: (Prezydent Miasta Paweł Adamowicz, Przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek. Marszałek Województwa Jan Kozłowski).

Spotkanie zakończyła modlitwa harcerska oraz odegrana o godz.21.37 (było chwilę wczesniej) na trąbce pieśń pożegnalna "Cisza (Idzie noc)",  zuchy wypuściły dwa białe gołąbki na znak pamięci, i ciągłej obecności wśród nas Ojca Św. W ognisku wzięły udział również udział pani Wojewoda Krystyna Gozdawa Nocoń, radni Miasta Gdańska. Do nikogo nie wysyłaliśmy zaproszeń, chęć spotkania z harcerzami i przy ognisku wyrazili sami Ilu było harcerzy -  nie wiemy, na Długim Targu nie paliło się światło, wyłączyli je specjalnie dla nas, aby był nastrój, gawędzie towarzyszyła prezentacja multimedialna, przygotowana przez instruktora Hufca Andrzeja Matyjaszczyka.

przygotowała:
Beata Matyjaszczyk